Atrakcje do 10 km

 

Muzeum Przyrody (7km)

Muzeum Przyrody w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. W Muzeum prezentowane są trzy główne typy ekosystemów: leśny, wodny oraz pól i łąk mozaikowatego krajobrazu rolniczego, które to umieszczono w czterech dioramach stanowiących kombinację dających się wyodrębnić w krajobrazie środowisk. Muzeum czynne jest w dni powszednie od godz. 9:00 do 15:00.

Rezerwat „Piekiełko” (9km)

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów rezerwatem Welskiego Parku Krajobrazowego jest "Piekiełko". Rezerwat obejmuje ochroną przełomowy odcinek rzeki Wel o znacznym spadku, bystrym nurcie ze stromymi zboczami doliny porośniętymi grądem zboczowym oraz licznymi źródliskami. W „Piekiełku” występuje 19 gatunków roślin objętych ochroną prawną, z czego aż 9 ochroną ścisłą.

Muzeum Etnograficzne (7km)

Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa mieści się w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego. Obiekt daje możliwość eksponowania oraz gromadzenia przedmiotów codziennego użytkowania, które to wypierane przez nowoczesne urządzenia ulegają stopniowemu zapomnieniu. Muzeum czynne jest w dni powszednie od godz. 9:00 do 15:00.

Dąb Jagiełły (7km)

"Dąb Rzeczypospolitej" rośnie nieopodal wsi Klonowo, na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Można do niego dojść niebieskim szlakiem pieszym lub przyrodniczą ścieżką dydaktyczną "Jar Brynicy". „Dąb Jagiełły” został uznany za pomnik przyrody w 1955 roku. Jego wiek szacowany jest na około 500 lat. Wysokość drzewa to 33 metry, obwód w pierśnicy - według różnych źródeł - od 595 do 650cm. 

Farma Noego (10km)

Miejsce dla miłośników, amatorów jazdy konnej oraz wszystkich osób, które lubią wypoczywać na świeżym powietrzu. Gospodarstwo położone jest w malowniczej okolicy Lidzbarka, w miejscowości Kiełpiny (trasa Lidzbark-Lubawa). Farma posiada własne przeszkolone konie, bryczki, wozy oraz sprzęt zimowy potrzebny do kuligu.

Jeziora, dworki i kościoły

Warto zaznaczyć, że w promieniu 10 kilometrów od Lidzbarka znajduje sie kilkanaście jezior, które są nie tylko miejscem do plażowego wypoczynku ale również wędkowania i uprawiania "cichych" sportów wodnych. Najciekawsze z nich to: Piaseczno, Wlecz, Zwórzno, Kiełpińskie, Grądy, Jeleńskie, Tarczyńskie, Leźno Wielkie. W bliskiej okolicy Lidzbarka znajdują się także zabytkowe dworki oraz kościoły.

 powrót do strony głównej